4

2010 Saturn Award Nominees Announced

36th Annual Saturn Awards Nominees AnnouncedIt’s that time of year again: The Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films has announced the nominations for its 36th Annual Saturn Awards.

Lots of genre flicks and stars are represented in the film, television, DVD, and theatre categories, which is always good to see! The Academy’s membership is open to the public, and the presentation show will take place on June 24, 2010, in Burbank, CA.

Following is the full list of nominees from the press release:

Movies

Best Horror Film:
“The Box” (Warner Bros.)
“Drag Me to Hell” (Universal)
“Frozen” (Anchor Bay Films)
“The Last House on the Left” (Rogue/Universal)
“The Twilight Saga: New Moon” (Summit Entertainment)
“Zombieland” (Sony)

Best Science Fiction Film:
“The Book of Eli” (Warner Bros)
“Knowing” (Summit Entertainment)
“Moon” (Sony Pictures Classics)
“Star Trek” (Paramount)
“Transformers: Revenge of the Fallen” (Paramount)
“X-Men Origins: Wolverine” (20th Century Fox)

Best Fantasy Film:
“Avatar” (20th Century Fox)
“Harry Potter and the Half-Blood Prince” (Warner Bros)
“The Lovely Bones” (Paramount)
“The Time Traveler’s Wife” (Warner Bros.)
“Watchmen” (Warner Bros.)
“Where the Wild Things Are” (Warner Bros.)

Best Action/Adventure/Thriller Film:
“2012 (2009)” (Sony)
“Brothers” (Lionsgate)
“The Hurt Locker” (Summit Entertainment)
“Inglourious Basterds” (The Weinstein Co.)
“Law Abiding Citizen” (Overture)
“The Messenger” (Oscilloscope Pictures)
“Sherlock Holmes” (Warner Bros.)

Best Actor:
Robert Downey, Jr. – “Sherlock Holmes” (Warner Bros.)
Tobey Maguire – “Brothers” (Lionsgate)
Viggo Mortensen – “The Road” (The Weinstein Co.)
Sam Rockwell – “Moon” (Sony Pictures Classics
Denzel Washington – “The Book of Eli” (Warner Bros.)
Sam Worthington – “Avatar” (20th Century Fox)

Best Actress:
Catherine Keener – “Where the Wild Things Are” (Warner Bros.)
Melanie Laurent – “Inglourious Basterds” (The Weinstein Co.)
Alison Lohman – “Drag Me to Hell” (Universal)
Natalie Portman – “Brothers” (Lionsgate)
Zoe Saldana – “Avatar” (20th Century Fox)
Charlize Theron – “The Burning Plain” (Magnolia)

Best Supporting Actor:
Woody Harrelson – “Zombieland” (Sony)
Stephen Lang – “Avatar” (20th Century Fox)
Frank Langella – “The Box” (Warner Bros.)
Jude Law – “Sherlock Holmes” (Warner Bros.)
Stanley Tucci – “The Lovely Bones” (Paramount)
Christoph Waltz – “Inglourious Basterds” (The Weinstein Co.)

Best Supporting Actress:
Malin Akerman – “Watchmen” (Warner Bros.)
Diane Kruger – “Inglourious Basterds” (The Weinstein Co.)
Rachel McAdams – “Sherlock Holmes” (Warner Bros.)
Lorna Raver – “Drag Me to Hell” (Universal)
Susan Sarandon – “The Lovely Bones” (Paramount)
Sigourney Weaver – “Avatar” (20th Century Fox)

Best Performance by a Younger Actor:
Taylor Lautner – “The Twilight Saga’s New Moon” (Summit Entertainment)
Bailee Madison – “Brothers” (Lionsgate)
Brooklynn Proulx – “The Time Traveler’s Wife” (Warner Bros.)
Max Records – “Where the Wild Things Are” (Warner Bros.)
Saoirse Ronan – “The Lovely Bones” (Paramount)
Kodi Smit-McPhee – “The Road” (The Weinstein Co.)

Best Director:
J.J. Abrams – “Star Trek” (Paramount)
Kathryn Bigelow – “The Hurt Locker” (Summit Entertainment)
Neill Blomkamp – “District 9″ (Sony)
James Cameron – “Avatar” (20th Century Fox)
Guy Ritchie – “Sherlock Holmes” (Warner Bros.)
Zack Snyder – “Watchmen” (Warner Bros.)
Quentin Tarantino – “Inglourious Basterds” (The Weinstein Co.)

Best Writing:
Neill Blomkamp, Terri Tatchell – “District 9″ (Sony)
James Cameron – “Avatar” (20th Century Fox)
Spike Jonze, Dave Eggers – “Where the Wild Things Are” (Warner Bros.)
Alex Kurtzman, Roberto Orci – “Star Trek” (Paramount)
Quentin Tarantino – “Inglourious Basterds” (The Weinstein Co.)
Alex Tse, David Hayter – “Watchmen” (Warner Bros.)

Best Music:
Brian Eno – “The Lovely Bones” (Paramount)
Michael Giacchino – “Up” (Walt Disney/Pixar)
James Horner – “Avatar” (20th Century Fox)
Taro Iwashiro – “Red Cliff” (Magnolia)
Christopher Young – “Drag Me To Hell” (Universal)
Hans Zimmer – “Sherlock Holmes” (Warner Bros.)

Best Costume:
Colleen Atwood – “Nine” (The Weinstein Co.)
Jenny Beavan – “Sherlock Holmes” (Warner Bros.)
Anna Sheppard – “Inglourious Basterds” (The Weinstein Co.)
Jany Temime – “Harry Potter and the Half-Blood Prince” (Warner Bros.)
Michael Wilkinson – “Watchmen” (Warner Bros.)
Tim Yip – “Red Cliff” (Magnolia)

Best Make-Up:
Barney Burman, Minday Hall, Joel Harlow – “Star Trek” (Paramount)
Joe Dunckley, Sarah Rubano, Frances Richardson – “District 9″ (Sony)
Sarah Monzani – “The Imaginarium of Doctor Parnassus” (Sony Pictures Classics)
Gregory Nicotero, Howard Berger – “The Book of Eli” (Warner Bros.)
Gregory Nicotero, Howard Berger – “Drag Me to Hell” (Universal)
Mike Smithson, John Rosengrant – “Terminator Salvation” (Warner Bros.)

Best Production Design:
Rick Carter, Robert Stromberg – “Avatar” (20th Century Fox)
Scott Chambliss – “Star Trek” (Paramount)
Stuart Craig – “Harry Potter and the Half-Blood Prince” (Warner Bros.)
Sarah Greenwood – “Sherlock Holmes” (Warner Bros.)
Philip Ivey – “District 9″ (Sony)
Alex McDowell – “Watchmen” (Warner Bros.)

Best Special Effects:
Tim Burke, John Richardson, Nicholas Aithadi, Tim Alexander – “Harry Potter and the Half-Blood Prince” (Warner Bros.)
John DesJardin, Peter G. Travers, Joel Whist, Jessica Norman – “Watchmen” (Warner Bros.)
Volker Engel, Marc Weingert, Mike Vezina – “2012 (2009)” (Sony)
Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton – “Star Trek” (Paramount)
Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken – “District 9″ (Sony)
Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones – “Avatar” (20th Century Fox)

Best International Film:
“District 9″ (Sony)
“The Imaginarium of Doctor Parnassus” (Sony Pictures Classics)
“Lorna’s Silence” (Sony Pictures Classics)
“Red Cliff” (Magnolia)
“Taken” (20th Century Fox)
“Thirst” (Focus Features)

Best Animated Film:
“A Christmas Carol” (Walt Disney Studios)
“The Fantastic Mr. Fox” (20th Century Fox)
“Ice Age: Dawn of the Dinosaurs” (20th Century Fox)
“Monsters Vs. Aliens” (Paramount/DreamWorks)
“The Princess and the Frog” (Walt Disney Studios)
“Up” (Walt Disney Studios/Pixar)

Television

Best Network Series:
“Chuck” (NBC)
“Fringe” (Fox)
“Ghost Whisperer” (CBS)
“Heroes” (NBC)
“Lost” (ABC)
“The Vampire Diaries” (CW)

Best Syndicated/Cable Television Series:
“Breaking Bad” (AMC)
“Battlestar Galactica” (Syfy)
“The Closer” (TNT)
“Dexter” (Showtime)
“Leverage” (TNT)
“True Blood” (HBO)

Best Television Presentation:
“Doctor Who: The End of Time” (BBC America)
“Alice” (Syfy)
“The Prisoner” (AMC)
“Torchwood: Children of Earth” (BBC America)
“The Tudors” (Showtime)
“V” (ABC)

Best Actor in Television:
Josh Holloway – “Lost” (ABC)
Bryan Cranston – “Breaking Bad” (AMC)
Matthew Fox – “Lost” (ABC)
Michael C. Hall – “Dexter” (Showtime)
Zachary Levi – “Chuck” (NBC)
Stephen Moyer – “True Blood” (HBO)
David Tennant – “Doctor Who: The End of Time” (BBC America)

Best Actress on Television:
Anna Gunn – “Breaking Bad” (AMC)
Jennifer Love Hewitt – “Ghost Whisperer” (CBS)
Evangeline Lilly – “Lost” (ABC)
Anna Paquin – “True Blood” (HBO)
Kyra Sedgwick – “The Closer” (TNT)
Anna Torv – “Fringe” (Fox)

Best Supporting Actor on Television:
Jeremy Davies – “Lost” (ABC)
Michael Emerson – “Lost” (ABC)
Aldis Hodge – “Leverage” (TNT)
Aaron Paul – “Breaking Bad” (AMC)
John Noble – “Fringe” (Fox)
Alexander Skarsgard – “True Blood” (HBO)

Best Supporting Actress in Television:
Morena Baccarin – “V” (ABC)
Gina Bellman – “Leverage” (TNT)
Julie Benz – “Dexter” (Showtime)
Jennifer Carpenter – “Dexter” (Showtime)
Elizabeth Mitchell – “Lost” (ABC)
Hayden Panettiere – “Heroes” (NBC)

Best Guest Starring Role in Television:
Bernard Cribbins – “Doctor Who: The End of Time” (BBC America)
Raymond Cruz – “Breaking Bad” (AMC)
Michelle Forbes – “True Blood” (HBO)
John Lithgow – “Dexter” (Showtime)
Leonard Nimoy – “Fringe” (ABC)
Mark Pellegrino – “Lost” (ABC)

DVD

Best DVD Release:
“House of the Devil” (Dark Sky/Magnet)
“Laid to Rest” (Anchor Bay)
“Not Forgotten” (Anchor Bay)
“Nothing But the Truth” (Sony)
“Pontypool” (MPI)
“Super Capers” (Lionsgate)
“Surveillanc”e (Magnolia)

Best DVD Television Release:
“Doctor Who: Planet of the Dead” (BBC America)
“Torchwood: Children of Earth” (BBC America)
“Terminator: Sarah Connor Chronicles: The Complete Second Season” (Warner)
“Primeval, Volume 2″ (BBC America)
“Lost: The Complete Fifth Season” (Buena Vista)
“Life on Mars: The Complete Series” (Buena Vista)

Best DVD Special Edition:
“Watchmen: The Ultimate Cut” (Warner)
“300 Complete Experience ” (Warner)
“Snow White and the Seven Dwarfs” (Blu-ray) (Walt Disney)
“District 9″ (Two-Disc Edition) (Sony)
“Terminator 2: Judgement Day: Skynet Edition” (Lionsgate)
“X-Men Origins: Wolverine” (Two Disc Special Edition) (Fox)

Best Collection:
“Columbia Pictures Film Noir Classics, Volume 1″ (Sony)
“The Hannibal Lector Anthology” (MGM)
“Hellraiser Box Set” (Anchor Bay)
“Icons of Sci-Fi: Toho Collection” (Sony)
“Star Trek Original Motion Picture Collection” (Paramount)
“The William Castle Collection” (Sony)

Stage Presentations

Best Local Stage Production: Musical:
“Chitty Chitty Bang Bang” (Orange County Performing Arts Center)
“Fiddler on the Roof” (Pantages Theatre)
“Mary Poppins” (Ahmanson Theatre)

Best Local Stage Production: Play:
“Frost/Nixon” (Ahmanson Theatre)
“The Night Is a Child” (Pasadena Playhouse)
“Parade” (Mark Taper Forum)

Best Local Stage Production: Small Theater:
“Big, The Musical” (El Centro Theatre)
“Dracula” (Noho Arts Center)
“Nevermore” (Steve Allen Theatre)
“Fellowship” (Falcon Theatre)

Click here for the Saturn Awards official site.

Debi Moore

“>CHECK OUT DREAD CENTRAL’S NEW POSTER STORE!
Got news? Click here to submit it!
in the Dread Central forums!

Image Type 1:

Debi Moore

I'll see you on the other side...

  • Heather Buckley

    Watchmen is more anachronistic fiction. I would have liked to see more indies on the list. And yes MOON — THEE ROCKWELL; I hope he wins… solid flick.

  • Terminal

    I’m shocked Avatar didn’t gain more nominations. And am saddened The Vampire Diaries garnered a nod and not Supernatural.

  • nonserviam03

    how the hell are Avatar and Watchmen fantasy and not science fiction?

    • The Woman In Black

      Some of the categories don’t make sense to me either, but at least they try to be all-inclusive. And Nevermore’s nominated! With the mention of that — and FINALLY some recognition for Sam Rockwell in Moon — I’m a happy camper.